Iskolai élet

Megemlékezés az Aradi vértanúkról

OKTÓBER 6.

Az idei évben iskolánkban a megemlékezés megtartását öt 11.A osztályos tanuló vállalta önkéntesen magára.
A műsort Bálint Rita tanárnő állította össze és tanította be, 3 ünnepi 4 színű katonai egyenruhába öltözött fiú és két gyászfeketébe öltözött lány adta elő.
A lányok: Adamek Éva, Orbán Nóra.
A fiúk: Somogyi Péter, Nagy Levente, Pécsi János.

A Himnusz közös eléneklése után a korhoz illő hangulatú videót hallhattunk/láthattunk Balogh Márton előadásában: Az aradi tizenhármak balladája címmel. A vetített képek, az emlékhelyek, szobrok, zászlók, a hazaszeretet ikonjai teremtették meg az alaphangulatot.
A vetítés után az öt szereplő lépett a közönség elé.

Először felidézték  a szabadságharc bukásának, a világosi fegyverletételnek elveszettségérzését.

Somogyi Péter egy levélrészlet felolvasásával Haynau öntelt, vérszomjas természetét úgy érzékeltette hangjával, arckifejezésével, hogy megfagyott a levegő az aulában. (Haynau volt, aki a halálos ítéleteket aláírta.) A 13 vértanú tábornok halálba indulásának felidézése mindenkit megdöbbentett. Ahogy lassan, szomorúsággal sorolták Orbán Nóri és Adamek Éva a vértanúk neveit, kézzel foghatóvá vált a csend. A közönség átérezte a hősi halál magasztosságát.

Befejezésül Orbán Nóra szavalata hangzott el.
„Őszi napnak csendes fénye,
Tűzz reá a fényes égre,
Bús szívünknek enyhe fényed
Adjon nyugvást, békességet.
Sugáridon szellem járjon
S keressen fel küzdelminkben
Az aradi tizenhárom.”

Aulánk faliújságját Czeher Ildikó tanárnő díszítette fel az aradi 13 emlékezetére.
A megemlékezés zárásaként itt helyeztük el a gyászszalagokat és a mécseseket.